Pantenol w pielęgnacji włosów – będziesz zdumiona, co potrafi!

pantenol-w-pielegnacji-wlosow

Pantenol to jeden z najsłynniejszych składników w pielęgnacji włosów. Ale właściwie dlaczego? Czy znasz jego działanie na włosy? Okazuje się, że może działać jeszcze lepiej w połączeniu z niektórymi składnikami do włosów. Dowiedz się, dlaczego pantenol powinien znaleźć się w Twojej masce do włosów, oraz czym w ogóle jest ten powszechnie reklamowany składnik do włosów.

Co to jest panthenol?

Z punktu widzenia chemii – pantjhenol, czyli prowitamina B5 jest alkoholem, który występuje naturalnie we włosach, skórze i paznokciach. Spełnia ważna role w metabolizmie wewnątrz komórki.

Z punktu widzenia kosmetologii panthenol to jedna z istotniejszych prowitamin, jest on niezbędny do dla prawidłowego wzrostu włosów i paznokci. W kosmetykach do włosów klasyfikowany jest jako nawilżający je humektant. Ma dużo wspólnego z keratyną, czyli podstawowym białkiem, z którego składa się skóra, włosy, paznokcie.

Jak działa panthnol na włosy?

Gdy tylko dostanie się do włosów, panthenol ulega utlenieniu do witaminy B5, czyli do kwasu pantotenowego. Łatwo wiąże wodę, wiec utrzymuje prawidłowe nawilżenie włosów, a ponadto usprawnia tworzenie się białek keratyny. Oprócz nawilżania i udziału w regeneracji włosów, panthenol działa łagodząco – na skórę (w tym skórę głowy). Łagodzi wszelkie podrażnienia, dlatego często dodaje się go nie tylko do masek na włosy, ale także do kosmetyków po opalaniu. Dla nas istotne jest to, że panthenol doskonale kondycjonuje włosy, ponieważ wbudowuje się w ich strukturę – jest silnym wsparciem dla keratyny, pogrubia je i sprawia, że zyskują na objętości.

Z czym łączyć panthenol w kosmetykach do włosów?

Ponieważ panthenol wykazuje duże powinowactwo do keratyny, warto dostarczać je włosom w duecie. Te składniki uzupełniają się w działaniu i razem tworzą doskonały duet w pielęgnacji włosów. Keratyna regeneruje włosy, a panthenol dba o to, by twoje włosy dostawały jej stałą, dużą ilość.

Panthenol na włosy – efekty

  • doskonale nawilżone włosy
  • gładkie, pełne blasku, miłe w dotyku
  • przestają się puszyć i elektryzowac
  • są grubsze, łatwo je wsytulizować
  • są odporne na uszkodzenia

Jak stosować panthenol na włosy?

Warto dać mu możliwość regeneracji, czyli potrzymać na włosach nieco dłużej. Idealny będzie panthenol w formie maski do włosów. Szukaj w drogeriach i sklepach internetowych maski do włosów, która ma w składzie panthenol – najlepiej do spółki z keratyną lub olejkami. Wystarczy kwadrans raz na tydzień, aby włosy stały się mocne, piękne i nie straciły nawilżenia. Działanie dobrej maski do włosów poczujesz już po pierwszym użyciu, dlatego poświęć chwilę i wybierz jedną z najchętniej wybieranych, polecanych masek do włosów z keratyną i panthenolem.