Trzy rodzaje porowatości: niska, średnia i wysoka

Wielu fryzjerów, włosomaniaczek i dziewczyn interesujących się włosową tematyką pielęgnuje włosy na podstawie ich porowatości. Co to takiego? Porowatość włosów to stopień odchylenia łusek włosa od jego rdzenia. Rozróżnia się włosy niskoporowate, włosy średnioporowate i włosy wysokoporowate. W zależności od wyglądu twoich pasemek, będziesz musiała dobrać odpowiednie kosmetyki, w tym olejki.

porosity

Włosy niskoporowate – łuski włosowe ciasno otaczają rdzeń włosów i płasko do niego przylegają, sprawiając, że jakakolwiek pielęgnacja jest bardzo trudna. Włosy takie uznawane są za zdrowe i mocne. Jest je bardzo trudno wystylizować, nie układają się zbyt dobrze, wolno chłoną wodę i powoli schną. Włosy niskoporowate są mniej podatne na zniszczenia, nie elektryzują i nie puszą się.

Włosy średnioporowate – łuski włosowe trochę odstają od łodygi włosów, dlatego zabiegi pielęgnacyjne przynoszą w miarę dobre efekty. Włosy średnioporowate można łatwo zniszczyć, ale z drugiej strony – zmienić ich porowatość na niską. Pamiętaj, że taka fryzura nie wymaga specjalnej pielęgnacji, nie należy jej oczyszczać agresywnymi preparatami i często farbować.

Włosy wysokoporowate – łuski włosowe mocno odstają od rdzenia włosa, a co za tym idzie pielęgnacja jest bardzo łatwa. Z drugiej jednak strony do wnętrza włosów z łatwością przedostają się zanieczyszczenia, składniki odżywcze i pigmenty farb. Włosy wysokoporowate są mocno zniszczone, szybko chłoną wodę, są podatne na modelowanie. Stylizacja na gorąco może je zniszczyć jeszcze bardziej.

Najlepsze olejki i techniki pielęgnowania włosów o różnej porowatości.

WŁOSY NISKOPOROWATE

Jak otworzyć łuski, żeby prawidłowo wypielęgnować włosy niskoporowate? Wypróbuj proteiny i alkany, a do odżywki dodaj glicerynę. Następnie nałóż ją na całą długość włosów, a skórze głowy zapewnij ciepłą temperaturę: załóż czepek kąpielowy i ręcznik ogrzany na kaloryferze.

Jak zamknąć łuski, aby zatrzymać odpowiednie nawilżenie we włosach niskoporowatych? Oto rozwiązanie. Odżywkę spłukaj chłodną wodą. Zastosuj jeden z olejków do włosów lub jedno z maseł kosmetycznych: olejek arganowy, olej ze słodkich migdałów, olejek z pestek winogron, masło mango lub masło z awokado.

WŁOSY WYSOKOPOROWATE

Najważniejszym elementem pielęgnacji włosów wysokoporowatych jest stosowanie takich kosmetyków, które domkną łuski włosowe. Dlatego szampon spłukuj zawsze chłodną wodą, stosuj odżywki bez spłukiwania lub używaj soku z aloesu. Postaraj się ograniczyć korzystanie z produktów zawierających humektanty. Pamiętaj, że w środowisku o dużej wilgotności zbyt duża ilość tych substancji może spowodować puszenie i elektryzowanie się włosów. Wypróbuj takie olejki do włosów: rycynowy, oliwę z oliwek, konopny, z pestek winogron, awokado, z wiesiołka, z pestek dyni, kukurydziany, sojowy.

WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE

Łuski włosów średnioporowatych są lekko odchylone. Prawidłowa pielęgnacja takich pasemek jest bardzo ważna, ponieważ łatwo jest je uszkodzić i wysuszyć. Stosuj kosmetyki nawilżające, odżywki bez spłukiwania, mleczka do włosów i lekkie kremowe maski. Przydadzą ci się także następujące olejki: jojoba, awokado, kokosowy, sezamowy, rzepakowy, z kiełków pszenicy, makadamia, ryżowy.

Jak sprawdzić porowatość włosów? Zrób test!

Podobno najlepsze wyniki dają trzy testy sprawdzające porowatość włosów: wody, dotyku i wzroku. Na czym polega każdy z nich?

  1. Test wody – kilka włosków wrzuć do naczynia wypełnionego wodą. Pamiętaj, że włosy powinny być czyste, bez nawet najmniejszej ilości kosmetyków, które mogą oblepiać ich powierzchnię. Odczekaj parę minut i zobacz, co się dzieje z twoimi włosami. Włosy niskoporowate opadną na dno naczynia już po około minucie. Średnioporowate włosy będą utrzymywały się na powierzchni wody około dwóch minut. Natomiast włosy wysokoporowate „utoną” po upływie więcej niż dwóch minut.
  2. Test dotyku – przesuń kilka pasm pomiędzy palcami. Następnie oceń to, jakie są w dotyku. Włosy niskoporowate będą gładkie, elastyczne i miękkie. Średnioporowate włosy nie będą w 100% wygładzone; pod palcami poczujesz niewielkie nierówności. Włosy wysokoporowate zaś są szorstkie i chropowate w dotyku z powodu mocno odchylonych łusek włosowych.
  3. Test wzroku – polega na uważnym obserwowaniu włosów. Zobacz, jak wyglądają twoje włosy po umyciu i wysuszeniu, czy są gładkie, czy spuszone po zastosowaniu nowych kosmetyków, jak układają się podczas deszczowego i wilgotnego dnia. Włosy niskoporowate zawsze będą gładkie i miękkie, bez względu na pogodę i pielęgnację. Średnioporowate włosy będą lśniące i wygładzone na czubku głowy, a suche i matowe na końcach. Włosy wysokoporowate będą elektryzować się oraz nieładnie układać niezależnie od pogody i zastosowanych produktów.