Wróg nr 1: łupież. Skąd się bierze i jak się go pozbyć?

lupiez.jpg

Swędząca skóra głowy i białe płatki osypujące się na ramiona – to jasne sygnały, że mamy łupież. To problem, któremu trzeba się przeciwstawić. Ale najbardziej trzeba odpowiedzieć sobie na dwa pytania: nie tylko, jak zwalczyć łupież, ale też skąd się bierze?

Kiedy zauważamy na swoich włosach łupież, czujemy się źle. Wydaje nam się, że jesteśmy z tym problemem sami, że zaniedbaliśmy pielęgnację swoich włosów i skóry głowy. Spada poczucie własnej wartości. Prawda jest jednak taka, że ta bardzo kłopotliwa dolegliwość dotyka naprawdę wielu ludzi. To popularna dolegliwość, z którą można walczyć na wiele sposobów. Grunt to je poznać!

Czym jest łupież?

Zacznijmy od podstaw, czyli określenia, czym właściwie jest łupież. To powszechna dolegliwość skóry głowy, której objawem jest osypywanie się z włosów białych, niewielkich płatków. To złuszczony naskórek, czasem wymieszany z sebum i innymi zanieczyszczeniami. Najpierw jest podrażnienie skóry, w w wyniku czego procesy odnowy komórkowej przyspieszają, żeby pozbyć się czynnika drażniącego. Efekt? Nadmiar martwego naskórka, który gromadzi się na powierzchni głowy i odrywa się od niej w postaci jasnych płatków.

Najczęstsze przyczyny łupieżu

Powodów powstawania i rozwoju łupieżu jest naprawdę wiele. Może pojawiać się zarówno na suchej skórze głowy, jak i u osób o włosach przetłuszczających się. Ma różne formy, jest mniej lub bardziej intensywny, nie zawsze towarzyszy mu świąd i dyskomfort. Niezależnie od tego, jaki to typ problemu, przyczyny łupieżu są zazwyczaj te same:

  • przesuszona skóra głowy np. kosmetykami z alkoholem i bardzo silnymi substancjami myjącymi typu SLS i SLES;
  • łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry lub podobne choroby skórne;
  • zbyt częste lub zbyt rzadkie mycie włosów, czyli brak złotego środka w oczyszczaniu skóry głowy;
  • częsta stylizacja włosów i używanie produktów takich jak pianki lub lakiery, które gromadzą się na włosach i u ich nasady;
  • niekorzystne zmiany hormonalne.

Jak zwalczyć uciążliwy łupież?

Metody pozbycia się łupieżu są naprawdę różne. Zdecydowanie najpopularniejsze są szampony przeciwłupieżowe, czy też wszystkie inne kosmetyki do włosów, które zawierają substancje antybakteryjne i działają przeciwgrzybiczo. Często bowiem bezpośrednim czynnikiem drażniącym i wywołującym łupież są grzyby i drożdżaki.

Jaki szampon do walki z łupieżem wybrać? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego skład i przeznaczenie (do łupieżu suchego czy tłustego). Najczęściej stosowane w szamponach przeciwłupieżowych składniki to: ketokonazol, siarczek selenu, pirytonian cynku i pirokton olaminy – wszystko są to substancje o bardzo silnym działaniu, dlatego warto pamiętać o tym, żeby stosować je tylko tymczasowo w celu pozbycia się łupieżu, bo w dłuższej perspektywie mogą uzależniać i sprawiać, że zaraz po odstawieniu szamponu łupież pojawi się ponownie.

Domowe sposoby na łupież

Oczywiście jest też szereg innych metod zwalczania łupieżu, które można wprowadzić do codziennej pielęgnacji włosów, aby pozbyć się problemu. Nie zawsze musi to być szampon. Czym zwalczyć łupież?

  1. Dieta wspomagająca leczenie łupieżu – to, co jemy, ma naprawdę duże znaczenie w przypadku skłonności do łupieżu. Warto wprowadzić do jadłospisu np. łososia i inne ryby, które zawierają dużo kwasów omega-3. Ich dobrym źródłem są też tłoczone na zimno oleje. Oprócz tego dania zawierające lecytynę (soja), cynk (jaja, ostrygi, mleko) oraz witaminy B5, E i A (warzywa i owoce).
  2. Płukanka do włosów z łupieżem – kolejny sposób na łupież to zastosowanie domowej płukanki na bazie pokrzywy. Wystarczy zalać suszoną lub świeżą pokrzywę gorącą wodą, zaparzyć i odcedzić. Można użyć też tymianku, który ma podobne właściwości i też może pomóc w pielęgnacji włosów z łupieżem. Płukankę trzeba stosować na skórę głowy i włosy po każdym ich myciu.
  3. Olejki do włosów likwidujące łupież – rewelacyjne wsparcie w pielęgnacji włosów z łupieżem dają też naturalne, tłoczone na zimno i nierafinowane olejki. Te, które najlepiej sprawdzają się w pielęgnacji włosów z łupieżem to m.in. olej rycynowy lub olejek z drzewa herbacianego. Wystarczy regularnie wcierać je w skórę głowy, aby wspomóc jej regenerację i zadziałać antybakteryjnie.